Czy można wyciszyć odruch moro?
16.jpg

Odruch jest to bezwarunkowym odruchem spowodowanym reakcją układu nerwowego maluszka na bodźce pochodzące z otaczającego go świata. Odruch moro to gwałtowny ruch dziecka podczas którego maluch wysuwa rączki do przodu rozstawiając przy tym szeroko palce.

W pierwszych dniach po porodzie odruch moro może pojawić się bardzo często, gdyż dziecko, które do tej pory przebywało w bezpiecznym brzuchu mamy, jest nagle narażone na wiele bodźców – dźwięków, świateł, zmian temperatury czy choćby dotyków. Zdarza się także, że odruch moro może wystąpić podczas karmienia niemowlaka. Ważne więc, aby zachować szczególną ostrożność trzymając dziecko na rękach, tak aby go nie upuścić.

Czy można wyciszyć odruch moro?

Odruch moro to naturalny ruch dziecka, który zanika samoczynnie wraz z wiekiem maluszka. Zdarza się jednak, że odruch moro występuje u dziecka niezwykle często – najczęściej u niemowlaków, które przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie.

 

Warto pamiętać, że noworodek jest przyzwyczajony do przestrzeni, która ograniczała się do brzucha mamy. Tak więc ciasna przestrzeń daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Otulone dziecko jest więc spokojniejsze i lepiej radzi sobie z otoczeniem. Otulanie jest także bardzo pomocne świeżo upieczonym mamą podczas pierwszych dni karmienia piersią, gdy nie są jeszcze przyzwyczajone do trzymania wiercącego się niemowlaka.

Zobacz jak spowijać/ otulać niemowlaka - swaddling

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl